Savka Aves Termik Santral Yağ Fabrikası Savka Depolama

Press Releases

01.05.2013

World Grain Mayıs Sayısı

Aves İç ve Dış Ticaret, a new oil factory in Mersin, Turkey, has initiated a multi-seed crushing, refining and bottling plant as part of its goal to penetrate deeper into the edible oil industry.

01.05.2013

2013 Mayıs Ayı Platin Dergisi

Bitkisel yağlar ve petrol ürünleri tedariki yapan Aves İç ve Dış Ticaret, Mersin'deki yatırımı ile bu alandaki etkinliğini artırıyor. 45 Milyon Euro'luk tesis yatırımı gerçekleştiren firma, bitkisel ham yağ tedarikinin yanı sıra kendi üretimine de başlayacak.

10.01.2012

2012 Aralık Dünya Gazetesi Mersin Eki

Ayçiçeği yağına yönelik yatırımları ile bu alandaki etkinliklerini artırdıklarını dile getiren Onat Angı, "Mersin'de 45milyon euro'luk tesis yatırımı gerçekleştirdik. Yatırımımızla yağ tedarikinin yanı sıra kendi üretimimizi de yapacağız" diye konuştu

31.09.2012

Aves signs a JVA with the US based storage company: NUSTAR

The leading oil storage and distribution company in Turkey, Soil, and its sister company Aves, has recently signed a deal with NuStar, second largest independent oil storage company in the U.S.A. As per the agreement signed on 31th July, Saturday, NuStar will enter into a joint venture for the existing oil terminals of Aves and Soil.

grfk.net